دکتر زلفی‌گل: دانشگاه بدون حضور دانشجو مفهومی ندارد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه بدون حضور دانشجو معنا و مفهومی ندارد و با حضور دانشجویان دانشگاه شور و نشاط خواهد داشت.
دانشگاه بدون حضور دانشجو مفهومی ندارد

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید که صبح امروز سوم مهر در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، اظهار کرد: آغاز سال تحصیلی جدید را خدمت جامعه علمی به ویژه استادان، یاوران علمی، کارکنان و دانشجویان باشعور و باشرف کشورمان تبریک عرض می‌کنم.

وی افزود: یاد و خاطره شهدای عزیزمان را گرامی می‌داریم و امروز توفیق قرار گرفتن بر سر مزار شهدای گمنام دانشگاه صنعتی شریف را داشتیم.

دکتر زلفی‌گل تصریح کرد: در این شرایط کرونا وظیفه داریم که یاد و خاطره شهدای سلامت کشورمان را هم گرامی بداریم، عزیزانی که در عرصه جهادی سلامت حضور داشتند و دارند؛ جان خود را برای سلامت کشور از دست دادند و در این زمینه صیانت می‌کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: امیدواریم که خداوند شرایطی را ایجاد کند که این ویروس حذف شود و دوباره شادی و نشاط به جامعه بشریت بازگردد. همه ما می‌دانیم که دانشگاه بدون حضور دانشجو معنا و مفهومی ندارد. با حضور دانشجویان دانشگاه شور و نشاط خواهد داشت. انشالله که مدیران و مسئولان کشورمان همانگونه که تا الان تلاش کرده اند و واکسیناسیون عموم مردم را با سرعت و دقت خوبی به صورت شبانه روزی انجام داده اند همین شیوه ادامه داشته باشد تا بتوانیم با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا در اولین فرصت شاهد حضور پر نشاط دانشجویان خود در دانشگاه‌های کشورمان باشیم.

دکتر زلفی‌گل تاکید کرد: باید بدانیم که سر کلاس درس تمامی اساتید ما آینده سازان و آینده داران مملکت نشسته اند، بنابراین معلمان و استادان و دبیران باید آموزش و تربیت آن‌ها را حدی بگیرند.

وی افزود: استادانی موفق‌تر هستند که نسل عاقل‌تر، علم‌تر و داناتر از خود تحویل جامعه دهند. همچنین، دانشگاهی موفق است که بتواند نسل‌های داناتر، حکیم‌تر و تواناتر از نسل‌های قبلی تحویل جامعه دهد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه صنعتی شریف در میان تمامی دانشگاه‌های کشور همچون خورشیدی در سپهر علم ایران و جهان درخشیده و خواهد درخشید. همه می‌دانیم که دانش آموزان کشور ما آرزو و توفیق تحصیل در دانشگاه شریف را دارند، چرا که این دانشگاه نماد آموزش عالی در عرصه‌های علمی، صنعتی، فناوری، اجتماعی و فرهنگی خواهد بود.

دکتر زلفی‌گل با بیان اینکه هنوز هم سالگرد تأسیس این دانشگاه را گرامی می‌داریم، تاکید کرد: دانشگاه صنعتی شریف در عرصه‌های بین المللی صاحب نام است و اساتید، کارکنان، و یاوران علمی و دانشجو این دانشگاه در حوزه‌های علمی می‌درخشند. از خداوند متعال عاجزانه خواستاریم تا توفیق دهد بستر‌های نرم افزاری و سخت افزاری شایسته دانشجویان ایرانی اسلام را بتوانیم مهیا کنیم تا آن‌ها بتوانند هر چه بیشتر در عرصه علم و فناوری در ایران و جهان بدرخشند.

وی اضافه کرد: بار‌ها می‌بینیم که در مجامع مختلفی صحبت از این می‌شود که دانشگاه‌های ما نقش کمرنگی در مدیریت جامعه دارند. بار‌ها می‌شنویم که وزارت خانه‌های متولی علم و آموزش و پژوهش مصرفی هستند. تحصیل دانشگاهیان ما در جامعه کمرنگ است که این موارد بی انصافی و ظلم در حق دانشگاه‌ها و جامعه دانشگاهی خواهد بود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: تمامی کسانی که مدیریت‌های ادوار مختلف جامعه را بر عهده داشته اند و دارند مجوز حضور خود را از وزارت خانه‌های متولی علم و آموزش و پژوهش کشورمان و از دانشگاه‌های ما اخذ کرده اند. تمامی توفیقاتی که امروزه به آن‌ها در عرصه نانو، سلول‌های بنیادی، صنایع نظامی و تصدیقاتی … می‌بالیم که دستاورد‌های دانشگاه‌های ما و دانش آموختگان دانشگاه‌های ماست.

دکتر زلفی‌گل گفت: این بی انصافی است که نقش دانشگاه‌های ما در جامعه کمرنگ باشند، چرا که آن‌ها طی سالیان اخیر جامعه را مدیریت کرده اند. یک مورد دیگری که به نظام ظلم می‌شود این است که خود سیاست مداران کشور توفیقات نظام ما را نادیده می‌گیرند. در هر شهر و روستایی اگر قدم بگذاریم، در می‌یابیم که رونق و آبادانی در حال خودنمایی است.

وی ادامه داد: دانشگاه‌های ما نقش زیادی در عرصه‌های علمی دنیا دارند که نباید آن‌ها را نادیده بگیریم. بهترین راه سرمایه گذاری در کشور ما سرمایه گذاری بر آموزش و علم و پژوهش و فناوری است. به ازای هر هزینه‌ای که برای آموزش و پژوهش و فناوری کنیم چند صد تومان دریافت خواهیم کرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: تنها اختلاف ما با دنیای پیشرفته علم و دانش است، اگر برای علم و دانش ارزش قائل بودیم باید مطمئن باشیم که به پیشرفت خواهیم رسید. پس باید نوع نگاه خود را به دانشگاه‌ها تغییر دهیم، اما می‌پذیریم که باید دانشگاه‌ها نقش جدی تری در جامعه داشته باشند.

دکتر زلفی‌گل افزود: اگر امروز رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به رتبه اول علمی ایران در منطقه می‌بالد، باید گفت که تمامی آن‌ها تلاش استادان و دانشجویان ایرانی است. اما در دوره جدید ما راهبرد‌های جدیدی لازم داریم. برای مثال سیستم‌های جدیدی لازم داریم که بقا به فرد نباشد وظیفه داریم که در دوره جدید رئیسی برنامه ریزی کنیم از توفیقات گذشته نظام علمی کشورمان صیانت کنیم و رتبه علمی ایران را ارتقا دهیم.

وی بیان کرد: باید سیستمی ایجاد کنیم تا تحقیقات و پتانسیل‌های پژوهشی خود را در راستای تحقیقات کاربردی، نیاز‌های جامعه، فناوری و تاسیسات شرکت‌های دانش پایه و دانش بنیان هدایت کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: دانشگاهیان، دانشجویان و استادان بهترین پشتوانه‌های مدیریت یک جامعه هستند. ما خوشبختانه در جامعه علمی پشتوانه عظیمی داریم که آن‌ها را قدر می‌دانیم و بر صدر می‌نشانیم. باید بدانیم که جامعه با کنترل‌های درونی و بیرونی مدیریت می‌شوند. کنترل‌های بیرونی قانون و مقررات است و اگر میخواهیم فرهنگ سالمی ایجاد کنیم باید از طریق قانون قدم برداریم و آن را نهادینه کنیم.

دکتر زلفی‌گل بیان کرد: باید بدانیم که علم و تکنولوژی جدید همراه با خودش فرهنگ جدیدی را ایجاد می‌کند. اگر بخواهیم فرهنگ کشورمان را حفظ کنیم باید در زمینه علم و فناوری و تکنولوژی سرمایه گذاری کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: وقتی فناوری، فضای مجازی، اینترنت و سیستم جدیدی شکل می‌گیرد باید گفت که به همان مراتب هم فرهنگ جدیدی شکل خواهد گرفت.

او افزود: اگر به دنبال توسعه فرهنگ جمهوری اسلامی هستیم راهی جز سرمایه گذاری در دانشگاه‌ها نداریم. نباید رئیس دانشگاه‌ها نگران مدیریت خوابگاه، رستوران‌ها و … باشند. راه صدور فرهنگ جمهوری اسلامی این است که روی علم و پژوهش و فناوری و دانشمندان خود سرمایه گذاری کنیم، بنابراین هر زمانی که این کار را کردیم مطمئن باشیم که فرهنگ‌مان درست خواهد شد و جامعه مان پیشرفت می‌کند و نوع نگاه شهروندان هم به حاکمیت حتماً تغییر می‌کند.

همچنین ببینید

برنامه وزارت علوم برای حفظ نخبگان در کشور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برنامه این وزارتخانه برای حفظ نخبگان و …